سایت جدید نیکی های کوچک

 

 دوستان و همراهان گرامی "نیکی های کوچک" به اطلاع شما میرسانیم که وب سایت جدید گروه مدتي است راه اندازی شده است.

لطفا از سایت جدید بازدید فرمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

WWW.NIKIHA.ORG

تاریخچه

 

"بیدریغ محبت کن، بدون چشم داشت نکویی کن"؛ این جمله ایی بود که توسط خانم Anne Herbert بر روی حصیری در یک رستوران در سال 1982 یا 1983 نوشته شد. او نویسنده ایی بود که برای نخستین بار با این جمله زیبای خود نظر همگان را به "نیکی های کوچک" جلب نمود.

منظور از این نیکی­ های بی چشم ­داشت این است که فردی تصمیم بگیرد با انجام عملی کوچک ولی شاد کننده، بدون چشم­ داشت و منتی روز فرد دیگری را به روزی خوب تغییر دهد. خانم "آن" با یک جمله توانست توجه جهان را به این مطلب جلب نماید. این مفهوم با استقبال در تمامی نقاط دنیا مواجه شد و ترویج این نیکی­ های بی چشم­ داشت و کوچک در جوامع به صورت خود به خودی در اشکال سازمان­دهی شده آغاز گردید. برنامه­ های رادیو و تلویزیونی مختلفی در سراسر جهان در این رابطه برگزار شد. به عنوان مثال در استرالیا، برنامه تلویزیونی نیکی های تصادفی، با افرادی که این کارهای کوچک را انجام می­دادند و یا هدیه­ های کوچکی به مردم می­دادند مصاحبه می­کرد و آن­ها را معرفی می­نمود.

در سال 2006 یک جنبش بین­ المللی حقوق بشری با عنوان "آغوش رایگان" به شکل یک موزیک ویدیو در یوتیوب بسیار مورد توجه قرار گرفت و محبوب شد. پس از این جنبش امروز شبکه­ های بیشتری در زمینه نیکی های کوچک در اقصا نقاط جهان در انگلستان، کالیفرنیا، آفریقای جنوبی و... مشغول به فعالیت شدند. در سال 2008 بی بی سی جنبش بین­ المللی "یک میلیون نیکی تصادفی"1 را راه اندازی کرد.


از جمله کارهای دیگری که در این زمینه صورت گرفته است می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سایت Helpothers.org که در آن کارتهای لبخند و داستانهای مربوط به مهربانی گذاشته می شود.
  • "Join me" کتابی است که در سال 2002 توسط Danny Wallace بذله گو نوشته شد. در این کتاب او از گروهی صحبت نموده است که خیلی اتفاقی توسط او ایجاد شده است و هدف آن تشویق اعضاء به انجام مهربانی های کوچک و تصادفی به ویژه در روزهای جمعه است که به "جمعه خوب" ملقب گردید. دالاس کتاب دیگری در این زمینه با نام "نیکی های تصادفی: 365 راه برای ساختن جهانی بهتر" چاپ نموده است که قابل تامل است.
  • برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه این حرکت جهانی می­توانید به سایت Randomactofkindness.org مراجعه نمائید.


در سال 1392 اين حركت تحت عنوان " نيكي هاي كوچك " در موزه صلح تهران پايه گذاري شد.[1] .( Random Act of Kindness (RAK

Anne Herbert

موزه صلح تهران

حاضرین در سایت

ما 112 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم